Kosmetyki naturalne a kosmetyki drogeryjne
Wybór kosmetyków do pielęgnacji twarzy i ciała może przyprawić o zawrót głowy. Co chwila pojawiają się nowe substancje, które mają zbawiennie działać na naszą skórę – od wyciągów ze śluzu ślimaka i jadu żmii po węgiel czy złoto. Podążając za tymi trendami często fundujemy naszej skórze przebodźcowanie, które zaburza jej równowagę i może prowadzić do narastających problemów skórnych.
Naturalne produkty oparte na ekstraktach roślinnych czerpią z tradycji i ludowej mądrości, a w ich recepturach możemy znaleźć składniki sprawdzone od pokoleń. Dobre kosmetyki nie zawierają sztucznych barwników ani kontrowersyjnych substancji, które mogą podrażniać skórę. Mądrze dobrane składniki roślinne wyciszą skórę, odżywią ją i wzmocnią jej barierę ochronną.
Naturalne składniki w codziennej pielęgnacji
Oczyszczanie
Podstawą pielęgnacji skóry twarzy i ciała powinno być oczyszczanie. Bez niego zaaplikowane kremy lub balsamy nie zadziałają skutecznie. Już na tym etapie kosmetyki naturalne mają zdecydowaną przewagę nad drogeryjnymi. Te drugie często zawierają w swoim składzie silne środki powierzchniowo czynne i substancje zapachowe, które zaburzają naturalne pH skóry i prowadzą do jej przesuszenia.
Zawsze zmywaj kosmetyki oczyszczające wodą. Jeżeli do mycia twarzy stosujesz oleje lub płyn micelarny, pamiętaj, aby ich resztki zmyć dokładnie za pomocą żelu lub pianki myjącej.
Naturalne kosmetyki do demakijażu
Choć mogłoby się zdawać, że szczególnie do demakijażu konieczne są mocniejsze detergenty, obecnie na rynku dostępne są żele myjące bazujące na detergentach roślinnych – równie skutecznych, a przy tym delikatniejszych dla skóry – które świetnie radzą sobie z usuwaniem trwałych kosmetyków do make-upu.
Pamiętaj o konieczności oczyszczania twarzy rano i wieczorem – w ciągu dnia na skórze zbierają się zanieczyszczenia z otoczenia, nocą – kurz i nadmiar sebum. Z tego względu rano przemycie twarzy wodą to zdecydowanie za mało.
Tonizowanie
Bardzo istotnym krokiem w pielęgnacji twarzy jest tonizowanie, które przywraca skórze jej naturalny poziom pH. W naturalnej pielęgnacji tonik z powodzeniem może zastąpić woda kwiatowa, np. rumiankowa czy z róży damasceńskiej. Wymagającej cerze z pewnością pomoże kosmetyk łączący kilka wyciągów roślinnych, których działanie jest ukierunkowane na różne problemy i jednocześnie np. łagodzą podrażnienia, niwelują rozszerzone naczynka i nawilżają skórę.
Złuszczanie
Regularny peeling jest konieczny dla zachowania dobrej kondycji skóry. Ten zabieg nie tylko usuwa nadmiar martwego naskórka, ale również wygładza i przygotowuje skórę na przyjęcie składników aktywnych pochodzących z kosmetyków nakładanych w dalszej kolejności.
Nie musisz inwestować w peelingi drogeryjne, taki kosmetyk do naturalnej pielęgnacji przygotujesz samodzielnie, korzystając z tego, co znajdziesz w swojej kuchni. Zmieszaj oliwę z oliwek z solą, cukrem lub fusami ze zmielonej kawy, nałóż na skórę, wymasuj i zmyj resztki preparatu ciepłą wodą. Regularne stosowanie peelingu szybko przyniesie zauważalne efekty.
Nawilżanie
Krem nawilżający to obowiązkowy element codziennej pielęgnacji twarzy, niezależnie od typu Twojej cery. Jego pomijanie szybko prowadzi do pojawiania się suchych skórek i drobnych zmarszczek, a w przypadku skór tłustych i mieszanych – nadmiaru sebum.
Naturalna pielęgnacja twarzy może kojarzyć się ze stosowaniem olejków zamiast kremu – to jednak pielęgnacyjny błąd, ponieważ oleje nie zapewniają skórze optymalnego nawilżenia.
Stosuj kremy dopasowane do potrzeb Twojej cery. Skóra sucha pokocha kosmetyki z kwasem hialuronowym, dojrzała – z dodatkiem witaminy C. Odpowiednio dobrane wyciągi roślinne pomogą złagodzić trądzik, zniwelować zaczerwienienia i podrażnienia.
Naturalne kosmetyki do pielęgnacji ciała
Kąpiel
Naturalna pielęgnacja skóry to przede wszystkim wykorzystanie darów natury – przez co może być niezwykle przyjemna! Naturalny olejek eteryczny dodany do kąpieli nie tylko pozwoli głęboko się zrelaksować, ale też zminimalizuje ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej, ponieważ nie podrażnia skóry tak, jak sztuczne substancje zapachowe.
Jeśli masz problemy skórne, postaw na kąpiele w ciepłej, ale nie gorącej wodzie i krochmalu lub płatkach owsianych, które nawilżają skórę i regenerują ją. Należy pamiętać, aby taka kąpiel nie trwała zbyt długo – 15 minut w zupełności wystarczy.
Wrażliwa skóra ciała zdecydowanie lepiej reaguje na oleje i wyciągi roślinne, niż na syntetyczne substancje zapachowe i barwniki, dlatego pod prysznic wybieraj produkty oparte na składnikach naturalnych.
Nawilżanie skóry
Niezbędnym krokiem w pielęgnacji dla zachowania dobrej kondycji skóry jest nawilżanie. Warto sięgnąć po produkty, które nie tylko zapewnią skórze odpowiedni poziom nawodnienia, ale również będą zapobiegać jego utracie – a więc będą miały działanie również natłuszczające. Skuteczne i bezpieczne w tym celu są masła roślinne – np. shea lub kakaowe. Jeżeli jednak borykasz się z problemami, takimi jak podrażnienia czy swędzenie skóry, warto sięgnąć po nieco bardziej zaawansowane kosmetyki.
Jakie kosmetyki naturalne wybrać do skóry problematycznej?
Naturalną pielęgnację możesz stosować nawet wtedy, gdy Twoja skóra jest bardziej wymagająca. Godne uwagi w takim przypadku będą produkty oparte na wyciągu z babki lancetowatej. To niepozorna roślina o wielkiej mocy, która nie tylko regeneruje, nawilża i odżywia skórę, ale również działa łagodząco, przeciwświądowo i przeciwzapalnie. Regularnie stosowany balsam do ciała z ekstraktem z babki lancetowatej sprawi, że na własnej skórze poczujesz zbawienną moc natury.
Czy naturalna pielęgnacja jest bezpieczna dla każdego?
Naturalna pielęgnacja twarzy i ciała to trend, który powinien rozważyć każdy z nas. Rezygnacja z kosmetyków drogeryjnych na rzecz naturalnych pozwoli naszej skórze odpocząć od nadmiaru drażniących substancji, których jedynym zadaniem jest nadanie produktom atrakcyjnego zapachu czy koloru.
Może się oczywiście okazać, że jakiś ekstrakt naturalny wywoła u nas reakcję alergiczną. Warto jednak wiedzieć, że dosyć łatwo będzie nam go zastąpić innym, działającym podobnie i lepiej tolerowanym przez nasz organizm – dzięki temu natura oferuje nam świadomą pielęgnację, w której bez większego problemu wyeliminujemy szkodliwe substancje.
Warto pamiętać, że dopiero regularna, systematyczna i mądrze dobrana pielęgnacja przyniesie oczekiwane efekty, ponieważ skóra potrzebuje czasu na regenerację i odrodzenie.
0 komentarzy