Sucha skóra zimą – przyczyny
Niskie temperatury
Dlaczego nasza skóra zimą jest szczególnie narażona na przesuszenie? Przede wszystkim nie służą jej niskie temperatury, którym często towarzyszą silny wiatr i opady śniegu lub deszczu. Zimne powietrze zmniejsza ukrwienie skóry, a co za tym idzie – jej dotlenienie. Zmniejsza się również produkcja sebum, naturalnego płaszcza ochronnego naszej skóry, zatem łatwo dochodzi do zaburzenia równowagi hydrolipidowej skóry. To sprawia, że woda z jej głębszych warstw szybciej odparowuje i skóra staje się przesuszona.
Wahania temperatur
Kolejnym czynnikiem są zmiany temperatur – niskie na zewnątrz, a wysokie w ogrzewanych pomieszczeniach. Takie wahania powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych skóry twarzy i mogą prowadzić do ich pękania.
Promieniowanie UV
W okresie zmiennych warunków atmosferycznych bardzo często zapominamy o ochronie przed promieniowaniem UV. O ile świadomość jego szkodliwości dla naszej skóry jest coraz powszechniejsza i latem częściej sięgamy po krem ochronny z wysokim filtrem, o tyle zimą wielu z nas o nim zapomina.
Gorące kąpiele
Zimą częściej niż zwykle decydujemy się również na gorące kąpiele, które są przyjemne i rozgrzewające, ale brane zbyt długo negatywnie wpływają na stan skóry. Gorąca woda rozpuszcza lipidy stanowiące składnik naturalnego płaszcza ochronnego skóry, niezbędnego do utrzymania odpowiedniego poziomu nawodnienia skóry.
Dieta
Zimą mamy ograniczony dostęp do świeżych owoców i warzyw, zatem nasza dieta jest uboższa w witaminy i składniki odżywcze. Szczególną uwagę warto więc zwrócić na produkty bogate w witaminę C, A i E oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Wzbogać swoją dietę o ryby, jajka, orzechy, szpinak i dynia – są łatwo dostępne i korzystnie wpływają na kondycję skóry.
Pielęgnacja skóry zimą
Zimowa pielęgnacja skóry twarzy
Skóra twarzy jest najbardziej narażona na podrażnienia, ponieważ w mroźne dni nie jesteśmy w stanie skutecznie osłonić jej ubraniem.
Zimą należy przestrzegać podstawowych zasad pielęgnacji skóry, czyli:
- Oczyszczanie środkiem niezawierającym silnych detergentów, które mogą wysuszać skórę.
- Tonizowanie skóry w celu przywrócenia jej prawidłowego poziomu pH – warto przy tym pamiętać, żeby unikać kosmetyków zawierających w składzie alkohol, który zaburza równowagę hydrolipidową skóry i prowadzi do jej przesuszenia.
- Złuszczanie martwego naskórka za pomocą peelingu przynajmniej raz w tygodniu w zależności od typu skóry. Peeling możesz przygotować samodzielnie, mieszając np. fusy z kawy z oliwą z oliwek.
- Nawilżanie skóry – ta zasada dotyczy każdego typu cery, również tłustej.
Dodatkowym etapem w zimowej pielęgnacji powinno być nałożenie kremu ochronnego, najlepiej przed każdym wyjściem na mróz.
Pielęgnacja skóry rąk
Zima to wyzwanie również dla skóry naszych rąk. Dłonie narażone na działanie niskich temperatur stają się przesuszone i skłonne do podrażnień. Rękawiczki niestety nie są wystarczającym sposobem na uchronienie się przed skutkami mrozu, dlatego warto zainwestować w dobry krem, który nawilży skórę i pozostawi na niej ochronny film.
Kosmetyki w zimowej pielęgnacji
Co nakładać na skórę zimą, aby utrzymać ją w dobrej kondycji? Przede wszystkim warto pamiętać o równowadze hydrolipidowej – czyli o nawilżaniu i natłuszczaniu skóry.
Kwas hialuronowy – podstawa nawilżania
Wybierając kosmetyk nawilżający do skóry twarzy i ciała zwróć uwagę, czy zawiera on w składzie kwas hialuronowy. Jest to bardzo skuteczna substancja, która wiąże wodę w naskórku, dzięki czemu nawilża, uelastycznia i wygładza skórę. Dzięki temu składnikowi nawet bardzo przesuszona i szorstka skóra szybko odczuje ulgę.
Oleje w zimowej pielęgnacji skóry
Zimą nasza skóra potrzebuje dodatkowego wsparcia w regeneracji. Pomocne będą produkty zawierające roślinne masła lub oleje, takie jak masło shea, olej kokosowy, olej arganowy czy coraz popularniejszy olej konopny. Tłusty krem wspomoże odbudowę płaszcza hydrolipidowego skóry, dzięki czemu wzmocni ją, a film jaki pozostawi na powierzchni skóry dodatkowo ją ochroni. To ważne szczególnie przy przesuszonej, podrażnionej skórze, która wyjątkowo intensywnie reaguje na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych.
Babka lancetowata w zimowej pielęgnacji skóry
W sytuacji, gdy wyjałowiona, sucha skóra zacznie pękać, dobrym wsparciem naturalnej odnowy skóry będzie zastosowanie kremu bogatego w naturalne substancje czynne takie jak np. babka lancetowata. Jest to roślina bogata w witaminy A, C i E, dzięki czemu wzmacnia naturalną barierę ochronną skóry, jednocześnie ją regenerując. Babka lancetowata jest również źródłem olejków eterycznych, które pomagają zwalczać infekcje skórne. Roślina ta ma również właściwości łagodzące i przeciwzapalne, które, przyniosą ulgę oraz pomogą złagodzić podrażnienia skóry i zmniejszyć zaczerwienienia.
O czym warto pamiętać przy pielęgnacji skóry suchej?
Jeżeli sucha i szorstka skóra towarzyszy Ci zarówno zimą, jak i latem, zapewne masz już nawyk używania kremu do twarzy i balsamu do ciała po każdym myciu i wiesz, jak przynieść skórze ulgę.
Jeżeli jednak doskwiera Ci sucha skóra zimą, pamiętaj o kilku zasadach, które pomogą zniwelować problem i zapobiegać jego nawracaniu:
- Unikaj długich, gorących kąpieli, które zaburzają równowagę hydrolipidową skóry
- Unikaj silnych detergentów, które mogą dodatkowo podrażniać przesuszoną skórę
- Regularnie złuszczaj martwy naskórek, aby kosmetyki nakładane na skórę twarzy i ciała lepiej się wchłaniały
- Regularnie nawilżaj i natłuszczaj skórę, szczególnie po kąpieli
- Zadbaj o dietę bogatą w witaminy i nienasycone kwasy tłuszczowe
Prawidłowe nawyki, systematyczność oraz dobrze dobrane kosmetyki sprawią, że zimowa pielęgnacja będzie nie tylko przyjemna, ale i skuteczna.
0 komentarzy